Střípky z Horního Dolpa

Horní Dolpo - Saldang
Dolpo je součástí Nepálu. Leží v masivu Himálaje na severozápad od Dhaulagiri a na východ od Jumla. Je jednou z nejméně zalidněných oblastí Nepálu a bohužel také jednou z nejchudších. Na území 8.000 km2 žije pouze 37.000 obyvatel, je zde cca 45 registrovaných vesnic, ale 130 klášterů. Není zde v podstatě žádná infrastruktura. V obcích bychom marně hledali vodovod, v domech neobjevíte toaletu ani kohoutek s vodou a neuvidíte zde ani metr silnice. Jediným dopravním prostředkem jsou vlastní nohy, muly nebo jaci. Vesnice často leží v nadmořské výšce nad 4.000 m. Průměrná nadmořská výška horských dolin je 4.000 – 4.500 m, sedla dosahují výšky 5.100 – 5.500 m. Geograficky, klimaticky a etnicky náleží tato oblast k Tibetu. Obyvatelé zde vyznávají tibetskou formu buddhismu a náboženství bo´´n. Pro obtížnou dostupnost přes vysoká sedla se Dolpo nazývá Bo yul – Utajená země. Cizincům byl přístup do Vnitřního Dolpa povolen až v roce 1992. 

Zlatá horečka v Dolpu

Pokud vyrazíte do Horníno Dolpa v květnu a červnu, asi Vás překvapí opuštěné vesnice bez lidí. Nikdo nepracuje na polích, nikdo nepase dobytek, děti nechodí do školy. V Doplu jakoby se zastavil čas. Naopak na vysokohorských svazích od 4.000 m do 5.000 m uvidíte spoustu lidí, kteří lozí po kolenou po zemi a něco intenzivně hledají. Hledají Housenici čínskou (jarca g“unbu), parazitující houbu, která vyrůstá z mrtvého těla larvy můr. Bez ohledu na drsné klimatické podmínky (někdy napadne sníh a je silný mráz) jsou považovány za nejlepší sběrače děti. Díky dobrému zraku dokáží za léto vydělat daleko víc než jejich otec za 10 let. 1 kg sušené housenice se prodává až za 20.000 dolarů. Housenice čínská je totiž považována v tradiční čínské medicíně za všelék a připisují se jí i afrodiziakální účinky. A v posledních letech se stala výborným artiklem i pro černý obchod s Čínou.
Horní Dolpo - Saldang
Logo Pavla Bičíková

Chcete-li, aby Vám přišla ode mne včas informace o dalším promítání ve Vašem městě či blízkém okolí,
zašlete mi Vaši e-mailovou adresu a jméno města. 

pavla.bicikova@seznam.cz
 
 

Hledáte již dlouho místo, kde byste si užili zasloužený klid a pohodu.

Pak se podívejte na stránky Chalupy Na Paloučku. Doslova na samotě u lesa můžete prožít dovolenou v RÁJI, v Českém ráji.

BettingY.com bonuses Mobile Sky Bet app.