Český ráj – známý a neznámý očima Pavly Bičíkové

Do Českého ráje jsem se přistěhovala před 30 lety a okamžitě mne tento malebný kraj uchvátil. Na každém kroku jsem objevovala nová místa a zákoutí, která nemají v Česku a možná ani ve světě obdoby. Probudila se ve mně neutuchající touha každému kamarádovi, známému, ale i místňákovi ukázat jedinečnost tohoto území. Měla jsem velké štěstí. Naplňování této touhy mě umožnila moje nová „českorajská“ profese. Víc jak 20 let jsem se podílela se na propagaci a rozvoji cestovního ruchu. Návštěvníkům jsem přibližovala jedinečnost a neopakovatelnost našeho kraje.

Časem se k tomu přidala i svou další lásku, fotografování, které jsem zcela propadla. Ve všech ročních obdobích se vydávám s fotoaparátem na svá zamilovaná místa. Možná už tisíckrát jsem stála na vršku Kozákova a opakovaně jsem zažívala údiv nad výhledy, které jsou pokaždé jiné. Někdy se Trosky, které se vypínají na čedičové skále nad krajem, koupou v paprscích zapadajícího slunce, jindy připomínají koráb plující na vlnách mlhy, která zalila celé údolí. Často zažívám velká dobrodružství ve skalních městech. Zachytit na fotografii okamžik, kdy paprsek slunečního svitu vstupuje do úzké skalní chodby a alespoň na chvíli ji nasvítí, není úplně snadné. Neopakovatelnou atmosféru pro mne mají i Podtrosecká údolí. Pokud sem přijedete těsně před svítáním, prožijete neuvěřitelné divadlo tónů a barev. Vedle ptačího štěbetání a zpěvu si při troše štěstí užijete i povalující se mlhy na hladině Vidláku nebo Věžického rybníku. A co teprve rudě nasvícené Suché skály nebo zámek Hrubá Skála při západu slunce. To jsou také silné chvilky.

Nestačí však jen mít štěstí a být v pravý okamžik na správném místě. Pro mne je důležité každé místo v Českém ráji pochopit, pomalu „navnímat“. Dát mu, i sobě, čas. Český ráj je pro mne velkou inspirací a velkou životní cestou. A to vše se snažím zachytit a předat Vám na svých fotografiích.

Pokud chcete zažít Český ráj očima Pavly Bičíkové, můžete od 27. června do 30. října 2018 v Domě přírody navštívit její výstavu fotografií „Český ráj – známý a neznámý“. Nebo v červenci a srpnu vždy v pondělí od 18 hodin se můžete vydat na její multimediální přednášku „Český ráj – známý a neznámý“. Akce jsou součástí Turnovského léta 2018.

Další výstava fotografií „Český ráj – známý a neznámý“ se bude konat od 1. 11. – 30. 11. 2018 v Nákupním centru Černý most.

Logo Pavla Bičíková

Chcete-li, aby Vám přišla ode mne včas informace o dalším promítání ve Vašem městě či blízkém okolí,
zašlete mi Vaši e-mailovou adresu a jméno města. 

pavla.bicikova@seznam.cz
 
 

Hledáte již dlouho místo, kde byste si užili zasloužený klid a pohodu.

Pak se podívejte na stránky Chalupy Na Paloučku. Doslova na samotě u lesa můžete prožít dovolenou v RÁJI, v Českém ráji.

BettingY.com bonuses Mobile Sky Bet app.