Himálajské putování kolem svaté hory

Diashow o dobrodružné cestě kolem třetí nejvyšší hory světa – Kanchenjungy. 

Tato himalájská „osmitisícovka“ je považována za jednu z nejhůře dostupných a nejtěžších. Celá oblast je pověstná magickou přírodou, etnickou pestrostí, srdečnými domorodci, ale i velkým výskytem pijavic, špatným počasím s množstvím deště, sněhu a lavin.  Pro místní obyvatele je svatou horou.

Kanchenjunga region leží na severovýchodě Nepálu na hranicích se Sikkimem. Stále se mu vyhýbá turistický boom. Nenajdete zde turistickou infrastrukturu a davy turistů, ale dech vám vyrazí nádherné scenérie hor, mnohametrové rododendrony všech možných barev, stovky let staré budhistické kláštery, vysokohorské vesnice a farmy s původní architekturou. Úžasným zážitkem je setkání s místními lidmi, kteří stále žijí tradičním způsobem. Bydlí v jednoduchých domech s ohništěm uprostřed kuchyně, pracují na terasových políčcích bez jakékoli mechanizace. Pro nás „středověkým“ způsobem tkají koberce, v kovárně vyrábějí zemědělské nářadí, z rákosí pletou koše a rohože, či na primitivních mlýncích melou obilí nebo drtí koření. Někteří se věnují pastevectví a jiní vyráží za obchodem s karavanou jaků. A stále se usmívají.

Mistní obyvatelé vysokohorských vesnic se rádi fotí
Pro tuto oblast je typická etnická pestrost. Nižší hory jsou domovem lidu Limbu. Jejich náboženství je směsicí buddhismu, hinduismu a šamanismu. Ženy si zdobí nosy velkými zlatými šperky, muži nosí za pasem kukri nůž a na hlavě mají téměř vždy tradiční nepálskou čapku tópí. Žijí zde i lidé kmene Rai, kteří jsou stejně jako lidé Limbu pověstní svou statečností. Proto byli a stále jsou najímáni do britské a indické armády. Ve vysokohorských vesnicích potkáte kmeny Šerpů, Olangčungů, Tamangů, kteří vás vždy rádi pohostí ve svých domech. Jsou tibetského původu a vyznávají buddhismus. Jejich čorteny (mohyly), mani zídky, gompy (kláštery) a modlitební praporky jsou pro tuto oblast tak typické.

Naše cesta začala v úrodných nížinách řeky Arun s řadou hinduistických památek. Přešli jsme přes třítisícový hřeben Milke Danda, který je proslulý bohatými porosty rododendronů a úžasnými výhledy na hlavní himálajský hřeben. Pak jsme již vstoupili do centrálního masivu Himálaje. Prošli jsme fantastickými vysokohorskými údolími a přes horské hřebeny jsme dorazili až do odlehlé vesnice Olangchung Gola s dochovanou tibetskou kulturou a s jedním z nejstarších budhistických klášterů v Nepálu. Překonali jsme několik mnohakilometrových úseků s obrovskými sesuvy půdy, které patří k největším v Asii.

I přes nepřízeň počasí se nám podařilo přejít přes pětitisícová sedla.  A sluníčko nás doprovázelo podél ledovce Kanchenjunga až do severního základního tábora a také pod jihozápadní stěnu Kanchenjungy. Mohli jsme tak vidět všech pět vrcholů této posvátné hory, jejíž jméno v překladu znamená Pět pokladnic sněhu. Ve vysokohorské vesnici Ghunza jsme s místními obyvateli prožili oslavy Buddha Džajanti - jednoho z největších budhistických svátků. A na závěr naší cesty jsme zažili uprostřed džungle řadu dobrodružství s pijavicemi.  

Logo Pavla Bičíková

Chcete-li, aby Vám přišla ode mne včas informace o dalším promítání ve Vašem městě či blízkém okolí,
zašlete mi Vaši e-mailovou adresu a jméno města. 

pavla.bicikova@seznam.cz
 
 

Hledáte již dlouho místo, kde byste si užili zasloužený klid a pohodu.

Pak se podívejte na stránky Chalupy Na Paloučku. Doslova na samotě u lesa můžete prožít dovolenou v RÁJI, v Českém ráji.

BettingY.com bonuses Mobile Sky Bet app.